Kreatywne myślenie

Kreatywność to z łac. postawa twórcza.

Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Czyli myślenie twórcze.

Wierzę, że każdy człowiek ma w sobie potencjał do uczynienia swojego życia barwniejszym, radośniejszym, pełniejszym. Kreatywne myślenie jest tym co doda Twojemu życiu trochę kolorów, powiewów świeżości.

Bez względu na to czy uważasz siebie w tym momencie za osobę kreatywną czy też nie, uświadom sobie,  że jesteś jednostką unikatową, oryginalną, niepowtarzalną. Nie ma dwóch takich samych osób na świecie, a więc nie ma dwóch jednakowych procesów myślowych. Zatem jeden problem może być przez każdego inaczej interpretowany i tym samym będzie mieć wiele rozwiązań. Osoba myśląca kreatywnie sama znajdzie 20 rozwiązań dla jednego problemu. Brian Tracy w swojej książce “Uwolnij swoją kreatywność i potencjał!”, nazywa to burzą myśli (nie mylić z burzą mózgów). Zaleca by napisać – koniecznie odręcznie, problem w formie pytania. Osoba, która pragnie schudnąć myśli”mam problem, jestem gruba”, “mam problem nie mogę schudnąć” itd. Gdy zamieniamy takie stwierdzenie na pytanie brzmi ono mniej więcej tak “Co mogę zrobić aby schudnąć?” Widzisz różnicę? Stawianie sobie pytań zmusza do szukania odpowiedzi. Ma ich być 20, bo właśnie ta dwudziesta jest tą, która wszystko zmienia.

Początkowo trudno jest znaleźć 20 rozwiązań, trzeba się do tego zmusić. To wysiłek, który się opłaca. Osoba, której zależy na rozwijaniu kreatywności wysili się na wymyślenie tak długiej listy. Po kilku takich treningach dostrzeże, że jej dotychczasowe myślenie było szablonowe, że jest zdolna do twórczego myślenia. To jak odkrycie w sobie wewnętrznego geniusza. To otwarcie przed sobą większej ilości szans życiowych.

Większość ludzi na całym świecie używa niewielkiego procentu swoich umiejętności. Przez życie w pośpiechu zadowalamy się gotowymi rozwiązaniami, robimy to co w danej sytuacji zrobiliby inni. Powtarzamy schematy, a potem dziwimy się, że nasze życie jest takie samo jak “wszystkich”. Mamy podobne problemy, podobnie je rozwiązujemy aż któregoś dnia budzimy się ze stwierdzeniem “Jestem przeciętny/a” i z każdym dniem coraz bardziej popadamy w rutynę, marazm, niechęć do zmian. Godzimy się na swoją przeciętność. Wraz z mijającym czasem pojawia się żal do siebie wynikający z niewykorzystanych okazji, do innych bo poradzili nam jak rozwiązać nasz problem a my posłuchaliśmy.

Twoje myślenie to Twój indywidualizm. To od myśli zaczyna się cały proces. Twoja kreatywność już w Tobie jest. Twoim zadaniem jest obudzenie jej do życia. To jest Twoja oryginalność i niepowtarzalność.

“Żeby mieć na prawdę dobry pomysł, trzeba mieć wiele pomysłów”

Thomas Edison

Gdy masz jasno określony problem (w naszym przykładzie jest to odchudzanie), zastanów się co Cię powstrzymuje. Jakiego wyniku oczekujesz. Twój umysł jest Twoim sprzymierzeńcem, to najdoskonalsze narzędzie analityczne. Jeśli podasz mu problem i jasno określisz pożądany wynik on zacznie kreować rozwiązania. Pokaże Ci pomysły, drogi do osiągnięcia upragnionego celu.

Każda przeszkoda jaką chcesz pokonać jest do pokonania właśnie dzięki pytaniom. Dobre pytanie to połowa sukcesu. Druga połowa to działanie. Samo spisanie listy rozwiązań nie sprawi, że zmienisz swoją sytuację. Musisz włożyć trochę energii, zaangażować się. Przecież to Twój problem, Twoja sytuacja, Twoja przeszkoda więc Tobie powinno najbardziej zależeć na zmianie takiego stanu rzeczy.

Zapisz te 20 odpowiedzi na pytanie “Co zamierzasz zrobić?” “Jak to zrobić?”. Słyszałeś na pewno, że każde pytanie zawiera w sobie odpowiedź. Kreatywne myślenie to poszukiwanie najlepszego dla Ciebie rozwiązania. Zgodnego z Twoimi preferencjami, z tym co podpowiada Ci Twoje wnętrze. Porady sąsiadki czy dobrej ciotki nie muszą sprawdzać się w Twojej sytuacji. Nie masz obowiązku postępować tak jak każdy. Możesz myśleć i działać inaczej niż Twoje otoczenie.

Jak we wszystkim tak i tu “praktyka czyni mistrza”. Opisz sytuację, zobacz jakie wyzwanie stoi przed Tobą i dostrzeż w tym szansę dla siebie. Jak najszybciej podejmij działanie. Masz cel, więc go realizuj. Sam się nie wypełni. Im więcej pomysłów tym większa szansa na powodzenie.

Znajdź przyczynę swojego problemu. Jeśli nie usuniesz przyczyny problem będzie wracał. To jak z tabletką przeciwbólową – usuwa objaw choroby a nie chorobę.

Bez działania niczego nie dokonasz. Nie będziesz wyróżniał się w tłumie myśląc i działając jak on. Kreatywne myślenie pokazuje Ci jak wiele jest opcji. Wybierz jedną i działaj. Bez działania nie masz szans. Zdecyduj się na jedną opcję i idź po swój cel. Nie przejmuj się tym czy decyzja jest zła czy dobra. Lepsza zła niż żadna. Lęki tylko opóźniają osiągnięcie celu.

Myślenie niestereotypowe powoduje, że wkraczasz w nieznane. Twoja strefa komfortu poszerza się, a wraz z tym rośnie poczucie pewności siebie. Nabierzesz do siebie więcej szacunku, pokonasz własne ograniczenia.

Świadomość i podświadomość to dwie części tego samego umysłu. Jeśli podświadomość zgromadzi wystarczająco dużo odpowiedzi doznajemy nagłego “olśnienia”. Pozwól umysłowi wędrować w różnych kierunkach, nie upieraj się przy 3 rozwiązaniach, rozruszaj wyobraźnię. Zrealizuj wymarzony cel.

Pomyśl o wieży Eiffla, o teorii względności, o Disneylandzie. Jak myślisz od czego zaczęło się ich istnienie? TAK! Od tej jednej myśli, że to jest realne. Myślisz, że znalezienie 20 odpowiedzi na Twój kłopot to strata czasu? Pomyśl ile problemów oni musieli rozwiązać, żeby świat mógł to mieć. Kreatywne myślenie było,jest i będzie potrzebne. To żadna moda,to umiejętność, którą jesteś w stanie rozwinąć.

Ktoś śmieje się z Ciebie, z Twoich pomysłów? To dobrze. Z braci Wright też się śmiali. I co? I dziś mamy samoloty 🙂

“Nie potrzebujesz niczyjego pozwolenia by prowadzić twórcze życie”

Elizabeth Gilbert

1 Komentarz

Dodaj komentarz