Problemy z podejmowaniem decyzji

Definicja słownikowa mówi, że decyzyjność to prawo lub możliwość decydowania o czymś. I na tym chciałabym się skupić w tym wpisie. Celowo pomijam całą naukową wiedzę na temat tego jaki obszar mózgu jest odpowiedzialny za decyzje oparte na zmysłach oraz te oparte na faktach i jak komunikacja między obszarami mózgu wpływa na podejmowanie decyzji. To jest zwyczajnie nie potrzebne. Wiemy, z definicji, że posiadamy takie prawo i możliwość. Możliwość ma każda osoba pełnoletnia. Jedynym przypadkiem są osoby z uszkodzonym mózgiem, reszta ma możliwość. Czy każdy korzysta z tego prawa w pełni?
Nie, bo nie chce lub sprawia jej to trudność. Trudno w to uwierzyć ale są ludzie, którzy wolą by ktoś inny podejmował za nich decyzje.

Lęk przed zmianą

Czasem podjęcie decyzji pociągnie za sobą dużą zmianę. Pojawia się lęk przed nieznanym, nie wiemy co dana decyzja przyniesie w bonusie. Nie wiemy czego będziemy musieli się nauczyć, kogo spotkamy na drodze… pojawia się wiele niewiadomych. Zdajemy sobie sprawę, że podjęcie konkretnej decyzji będzie naszą szansą na lepsze, że może przynieść nam sporo korzyści ale lęk przed zmianą i nieznanym może sprawić, że nie zrobimy nic. Często pojawia się myśl, że nie ma potrzeby niczego zmieniać, że dobrze jest jak jest. Nasz umysł wybiega w przyszłość i zaczyna nas przekonywać, że nie potrzebujemy więcej niż mamy obecnie. Im mniej pewni siebie jesteśmy tym bardziej boimy się tego “nowego”. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji jakie pociągnie za sobą podjęcie decyzji, więc często unikamy wyjścia ze strefy komfortu, unikamy podjęcia decyzji licząc na to, że nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Niestety zła wiadomość jest taka, że brak decyzji to zdecydowanie się na ślepy los, na okoliczności. Pozwalamy by życie samo robiło co chce a potem mamy do niego żal, do całego świata, że tkwimy od X lat w niesatysfakcjonującej pracy, związku, znajomości itd. Taka bierność zawsze powoduje niezadowolenie z siebie i ze swojego życia.

Poszukiwanie absolutnej pewności

Niekończące się analizowanie, wieczne wątpliwości co do słuszności swojej decyzji. Niby ją podjęliśmy ale nie mamy pewności czy dobrą, nie wiemy co z niej wyniknie, czy poradzimy sobie z konsekwencjami. To nic innego jak lęk przed utratą kontroli. NIKT NIGDY NIE MA PEWNOŚCI, że dana decyzja przyniesie ze sobą same korzyści. NIKT nie jest nieomylny, każdy ma prawo do błędu. TY też je sobie daj. Nie jesteś wstanie mieć wszystkiego pod kontrolą. Lęk przed utratą kontroli potrafi zahamować cały proces zmiany. To oznaka braku zaufania do siebie, wiary w siebie. Nie potrzebujesz kontrolować, potrzebujesz mieć poczucie, że poradzisz sobie zawsze i ze wszystkim to jest pożądana przez nas postawa. Chcesz uwolnić swój potencjał a nie go kontrolować!

Gdy mamy dwie opcje, a możemy wybrać tylko A lub tylko B pojawia się poczucie, że musimy z czegoś zrezygnować. Mamy wrażenie, że wybieramy mniejsze zło, że świat daje nam coś za coś. W takich sytuacjach warto pamiętać, że Wszechświat jest pełen obfitości, dla nikogo nie zabraknie. Niczego nie tracisz. Możesz tylko zyskać. Lepsza zła decyzja ale Twoja niż pozwalanie by ktoś decydował za Ciebie. Ty masz wpływ na swoje życie. Oddając komuś możliwość decydowania o swoim losie, sprawiasz, że ktoś inny trzyma w rękach stery, a ty płyniesz jako pasażer nie mając wpływu na wybór portu. Poddajesz się okolicznościom zamiast je tworzyć. Nie da się uniknąć porażek. Nie ma ludzi, którzy podejmują tylko dobre decyzje.

“Cóż czasem dobrzy ludzie podejmują złe decyzje”

J.Nelso


Lęk przed odpowiedzialnością

Najczęstsza przyczyna problemów z decyzyjnością. Najczęstsza i najwygodniejsza. Ze strachu, że będziemy musieli ponieść konsekwencje swoich decyzji, spychamy to na innych. Przeważnie na współmałżonka. “On podejmuje decyzje to w razie co będzie jego wina jak coś pójdzie nie tak”. Pamiętaj jednak, że to osoba decydująca nadaje kształt Twojemu życiu. Zawsze ale to zawsze będzie to robiła zgodnie ze swoimi wartościami a nie Twoimi. Jeśli masz jakieś cele i chcesz je osiągnąć to nie unikniesz podejmowania decyzji, dokonywania wyborów. Jeśli chcesz coś osiągnąć to nie ma kompromisu, musisz być zdeterminowany. Musisz chcieć tego bezwzględnie tak jak powietrza.

Przejmij odpowiedzialność za siebie i swoje decyzje. Masz prawo i możliwość by kierować własnym życiem. Decydowanie daje Ci poczucie władzy nad swoim życiem. Z czasem zauważysz, że zdarzenia losowe też mają swoją przyczynę i skutek. Ty decydujesz jaki charakter im nadasz. Ty nadajesz im ostateczne znaczenie.

Nie wiesz czego chcesz? To zacznij od wyeliminowania tego czego nie chcesz 🙂

Już dziś zdecyduj, że chcesz być szczęśliwym człowiekiem, żyjącym w Świecie obfitującym we wszelkie dobra.

“Jesteś tym kim chcesz być. Albo jesteś tym, kim widzą cię inni. Ty zdecyduj jak chcesz żyć”.j

Konrad Puchalski

Dodaj komentarz