Hierarchia wartości

Hierarchia wartości
W tym tygodniu chcę Cię zachęcić do stworzenia listy Twoich wartości życiowych.
Większość ludzi samo słowo wartości kojarzy z tym co ma wymierną wartość materialną, czyli można to przeliczyć na walutę. Czy zastanawiałeś się nad tym co jest największą wartością w Twoim życiu? W tym miejscu ludzie przeważnie wymieniają: dom, samochód, firma itd.
A co z tym za co nie można zapłacić?
Chcę Cię przekonać, że jest w życiu coś bardziej wartościowego. Coś bez czego ludzkie życie (które samo w sobie jest największą wartością) nie miałoby wartości. Wiem, że to trochę zagmatwane. Ty pewnie teraz myślisz, że ludzie bezwartościowi to Ci co nic nie mają. Jeśli tak myślisz to zapewne każda decyzję jaką podejmujesz podyktowana jest brakiem pieniędzy, ciągłym dążeniem i gromadzeniem dóbr materialnych.
A co z takimi wartościami jak: zdrowie, szczęście, rodzina, spełnienie, pasja, przygoda, wolność i wiele wiele innych. No pewnie, że ważne! Nawet oczywiste.
Uczciwie jednak przyznaj przed samym sobą ile czasu poświęciłeś na zastanowienie się nad tym, zapisaniem tego, zaktualizowaniem owej listy.
Stworzenie takiej listy pomaga w osiągnięciu życiowych celów zgodnie z ideałami, które wyznajesz. Możesz np. postawić na pierwszym miejscu szczęście. To dobry pomysł. Taka lista działa jak kompas. Sprawia, że nie zbaczasz z kursu. Nie mając kompasu wpadasz w pułapkę gonienia za środkami zamiast zmierzać do celu.
Dla mnie najważniejszą, najbardziej pożądaną wartością jest zdrowie. Co bym miała z życia gdybym nie miała zdrowia? Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie. Mam zdrowie mam więc i powód do wdzięczności . Drugą zaletą postawienia zdrowia na szczycie listy była zmiana stosunku do życia. Zmienił się sposób patrzenia na życie, zaczęłam na nie patrzeć przez prymat zachowania swojego ciała i psychiki w dobrej kondycji. To tak jakbym wystawiała radary w celu poszukiwania w swoim stylu życia i otoczeniu tego co będzie mi służyło. Jednocześnie pokazało mi to rzeczy, które mi szkodzą. Na początku zaczynały docierać drobne sygnały takie jak złe nawyki żywieniowe. Czułam się więc zobowiązana przed samą sobą zaradzić tej sytuacji. Odstawiłam więc napoje energetyczne, potem kilka innych produktów spożywczych, które lubiłam. Z przykrością odkładałam je na sklepową półkę bo widziałam bezsens kupowania tego co mi szkodzi. Odpowiednia ilość snu też wyszła mi na dobre. Lekcje radzenia sobie ze stresem to przydatny element rozwoju, który również korzystnie wpływa na zdrowie każdego człowieka. Przykłady można tu mnożyć. Mężczyźni często prócz złych nawyków pracują w oparach farb, lakierów i innych szkodliwych substancji. Taka postawa zatem zmusza do weryfikacji całego swojego życia.

“Człowiek powinien znać hierarchię ważności. Najpierw kocha się Boga, potem siebie, a na końcu innych”.

Alex Staudinger

Cokolwiek nie postawisz na pierwszym miejscu, pomyśl czy to jest dla Ciebie ważne, najważniejsze, jak to wpłynie na resztę twojego życia. Na jakich obszarach zajdą zmiany. Nie słuchaj cudzych rad. Nikt oprócz Ciebie nie wie co ma dla Ciebie największą wartość. Każdy ma swój plan na życie. Np. singiel z wyboru zapewne nie postawi na I miejscu rodziny, może ona w ogóle nie pojawić się na jego liście a u Ciebie jak najbardziej tak i to na 2 czy 3 miejscu. Nie sugeruj się więc nikim poza samym sobą.
Stworzenie takiej listy w samotności bez zbędnych doradców sprawi, że Twoje postępowanie nabierze dla Ciebie sensu. Nie będziesz miotał się między tym co ważne i pilne i najważniejsze i najpilniejsze. Będziesz podejmować decyzje zgodnie z przyjętymi przez siebie wartościami. W konsekwencji nauczy /Cię to unikania sytuacji, w których miałoby dojść do konfliktu między tym co należy, wypada, trzeba a tym co naprawdę Ci w duszy gra.
Nic się nie martw jeśli nie jesteś teraz pewien co ma się znaleźć na liście i w jakiej kolejności to ułożyć. Zawsze możesz to zmienić. Jeśli coś Ci nie służy to znaczy, że wymaga zmiany. Nie musisz nikomu spowiadać się ze swoich wyborów.
Wielu uważa że nie ma na świecie niczego piękniejszego niż miłość. Oni też mają rację. Każdy sam ma prawo decydować. Każdy sam ustala swoją hierarchię wartości. Każdy kieruje się swoimi własnymi doświadczeniami życiowymi.
Kolejną uniwersalną wartością w naszym społeczeństwie jest wiara. Już nie wnikam czy to będzie wiara w Boga, w siebie, w lepsze jutro, sukces i jeszcze inne. Po prostu wiara. W moim życiu jest niezbędna tak jak szczęście, miłość, wolność. Zawsze więc znajduje się w pierwszej piątce.
Rozwój, praca, komfort, bogactwo, pasja. Każdy wybór jakiego dokonasz będzie miał wpływ na dalszy kierunek Twojego rozwoju. Będzie wpływał na Twoje decyzje. Dlatego zastanów się dobrze co zapisze w punkcie pierwszym a co w ostatnim.
Nie ograniczaj się do 5 czy 8 punktów. Napisz wszystko co chcesz aby się tam znalazło. Przyglądaj się sobie przez jakiś czas. Eksperymentuj. Sprawdzaj jak to na Ciebie wpływa. W jakim stopniu twoja nowopowstała hierarchia wartości Cię wspiera. Jeśli wspiera to super. Jeśli coś nie gra to modyfikuj. Ja pierwsze zmiany wprowadziłam po 1 roku. Moja lista miała wtedy 12 punktów. Dziś ma 8. Warto było zrobić małą inwenturę chociażby po to aby postawić zdrowie wyżej niż poprzednio.
To twoja lista. Ty decydujesz co zostaje, a co usuniesz. Ty planujesz jakim człowiekiem chcesz się stać docelowo. Dostosuj swoją listę tak by pomogła Ci podnieść jakość Twojego życia.
Tego z całego serca Ci życzę, aby jakość Twojego życia poprawiała się z każdym dniem.
Znajdź to co najważniejsze w życiu. Spokój, bezpieczeństwo, szczęście. One pochodzą z głębi Ciebie. To co nieuchwytne i niematerialne może okazać się najcenniejsze.

Chcesz uwolnić swój potencjał?! To bierz się do roboty. Koniecznie spisz na kartce. Koniecznie odręcznie. Trzymaj przy sobie aby móc w każdej chwili zajrzeć do swojej listy. Pamięć jest zawodna. Noś listę przy sobie.

1 Komentarz

Dodaj komentarz