Przekonania

Przekonanie – przeświadczenie o prawdziwości, słuszności czegoś. Tak mówi definicja.

Dlaczego zamiana starych przekonań na nowe jest konieczna w naszym przypadku?

Bo to one w dużej mierze decydują o tym co osiągniesz w życiu.

Posługujesz się nimi na co dzień, mniej lub bardziej świadomie używasz wpojonych Ci przekonań wielokrotnie w ciągu dnia.

Nie wierzysz mi? Sprawdź! Obserwuj siebie przez 1 dzień. Wyznacz sobie jakieś zadanie z rozwoju osobistego do wykonania i zobacz co dzieje się w Twojej głowie. Pojawia się cała litania powodów, dla których nie możesz, nie musisz, nie powinieneś tego robić właśnie teraz. Nie masz czasu na takie fanaberie, a potem nie masz już potrzeby żeby się rozwijać bo… i tu kolejna lista powodów.

Winę za takie podejście do tematu mają między innymi właśnie przekonania. To przez nie jesteś w pewnym stopniu “zamknięty”, “odporny” na zmianę. To one uśpiły twój potencjał.

Część z nich została Ci wtłoczona do głowy gdy byłeś dzieckiem i używasz ich do dziś. Ponad to uważasz je za swoje, bo towarzyszą ci przecież przez całe życie. Skoro są z Tobą od zawsze to traktujesz je jak część swojej tożsamości. Dlatego właśnie mało kto zechce coś w tym obszarze zmieniać, zamieniać, wymieniać, odrzucać stare i przyjmować nowe.

Jak w każdym przypadku, tak i w tym, wiedzę należy aktualizować. Zweryfikuj swoje przekonania!

Jednym z przekonań blokujących mój rozwój, uwalnianie mojego potencjału, było przekonanie, że zdarzenia z przeszłości będą miały wpływ na mnie do końca mojego życia.

Zapewne byłoby tak nadal, gdybym nie zmieniła toku mojego myślenia. Musiałam dopuścić do siebie niewygodną prawdę, że to JA SAMA, nikt inny, utrzymuję w sobie to przekonanie. Działo się tak właśnie dlatego, że uważałam przeszłość za integralną część mnie. Traktowałam ją jako coś tak bardzo mojego, że nie przychodziło mi do głowy żeby żyć bez jej rozpamiętywania. Niby żyłam w chwili obecnej, niby miałam plany na przyszłość ale co jakiś czas wracały do mnie słowa, obrazy i uczucia, które trzymały moją psychikę w “klatce”.

Każdy z nas ma wspomnienia, które uważa za krzywdzące. Każdy usłyszał coś co go osłabiło na jakiś czas.

Sztuką jest przestać uznawać je za prawdziwe w chwili obecnej, odebrać im moc poprzez weryfikację, uznać za nieaktualne.

Takimi powszechnymi przykładami są zdania typu:

-nie nadajesz się do tego,

-nie poradzisz sobie,

-to Ci się nie uda itd.

Pomyśl, ile masz w pamięci takich albo podobnych zdań. Ile z nich do dziś uważasz za prawdziwe? Zakwestionuj je! Poddaj w wątpliwość każde z nich. Czasem wystarczy wykreślić “nie” i gotowe.

-nadajesz się do tego

-poradzisz sobie

-uda Ci się itd.

Uwierz, że to co słyszałeś X lat temu, Y razy, nie ma dziś żadnej mocy sprawczej. To bezwartościowe zdania nie mające dziś znaczenia. Ty utrzymujesz te przekonania “przy życiu” wierząc w nie.

Wczoraj to też przeszłość. Nie pozwól by miała negatywny wpływ na teraźniejszość i przyszłość. Uwierz, że możesz osiągnąć więcej niż myślisz. Uwierz w siebie. TY musisz uwierzyć, że dasz radę, że się uda, że nadajesz się do wielu rzeczy.

Nikt inny nie ma obowiązku wierzyć w Ciebie. Nikt inny nie zrobi tego za Ciebie. Nawet jeśli ktoś Ci powie “wierzę w Ciebie” to nie zadziała jak cudowne zaklęcie, które sprawi, że staniesz się pewny siebie. Są i tacy, którzy będę Ci powtarzać, że “nie dasz rady”. Od Ciebie zależy, które przekonanie przyjmiesz za prawdziwe. Od Ciebie zależy w co wierzysz. Od Ciebie zależy jak TY o sobie myślisz.

Masz wolną wolę. Masz wybór. Myśl o sobie pozytywnie!

Ty decydujesz o tym czy dasz radę czy nie. Zdecyduj, które przekonanie już teraz uznajesz za nieaktualne. Od razu wybierz też takie, które Cię wzmocni i na stałe wyprze stary “przesąd”.

“Przekonanie, które może się dla mnie zamienić w prawdę to takie, które pozwala mi najlepiej wykorzystać moją siłę i jest dla mnie najlepszym środkiem, by zaprząc do działania moje zalety” Andre Gide.

Życzę Ci samych wzmacniających przekonań na swój temat.

Bądź przekonany, że twój potencjał jest nieograniczony. Uwierz, że każdy ma moc tworzenia swojej rzeczywistości. Przekonanie jest częścią twojej rzeczywistości.

Jesteś przekonany, że zasługujesz by korzystać z życia? Jesteś! Każdy zasługuje na życie w szczęściu i dobrobycie. Nie odbieraj sobie prawa do czerpania radości z życia.

Zbuduj przekonania, które ułatwią Ci osiąganie swoich celów. Uwolnij wyobraźnię i twórz. Twórz przekonania, które pomogą Ci odkryć szczęście tkwiące w głębi Twojego serca. Stwórz cały system przekonań. Niech twój wewnętrzny świat będzie pełen wdzięczności i obfitości.

Co wewnątrz to na zewnątrz.

Twoje myśli tworzą twoją rzeczywistość.

Masz przekonanie, że jesteś pechowcem? Zacznij szukać przyczyny zamiast winnego. Ktoś Ci wmówił, że jesteś pechowcem? Zmień to. Nie pozwól by ktoś określał kim jesteś. Ty decydujesz. Zdecyduj, że to koniec złej passy. Zdecyduj, że od dziś będziesz żył tak jakby pech nigdy nie istniał. Porzuć wiarę w ślepy los. Ty decydujesz o sobie.

Twoja rzeczywistość jest utkana z twoich myśli. Widzisz to w co wierzysz. Po co Ci wiara w pecha, biedę, choroby, fatum? Głęboko przemyśl odpowiedź. Gdy ją znajdziesz zrozumiesz, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny.

Dojrzały człowiek jest odpowiedzialny za siebie. Taka osoba nie pozwoli by jej potencjał spał pod przykrywką pecha, fatum, losu.

Wyrzuć ze swojego Umysłu podobne brednie. Bóg, wszechświat pragnie dla Ciebie życia pełną piersią. On czeka. Twoje poczucie że żyjesz poniżej swoich możliwości skądś pochodzi. Głowa pechowca i nieudacznika sama by na to nie wpadła.

To uczucie, że możesz więcej – to wołanie. To twoje prawdziwe JA chce wyrwać twój Umysł z iluzji.

Wsłuchaj się w ten głos.

Umysł tworzy przekonania i przechowuje je tak długo jak Ty na to pozwalasz. Twój umysł to nie Ty. To część Ciebie a nie całość!

Naucz swoją świadomą część umysłu, tego co na prawdę wartościowe. Naucz go nowych przekonań o sobie i świecie zewnętrznym.

W dzień i w nocy Wszechświat mi sprzyja. A Tobie? Nie. To przyjmij to przekonanie za swoje i patrz jak otoczenie powoli, krok po kroku zaczyna je potwierdzać. Stosuj afirmacje jeśli chcesz, to najbardziej pozytywne przekonania jakie można stworzyć.

Uwolnij swój umysł od ograniczających przekonań a uwolnisz swój potencjał. Obudzisz się do życia na nowo.

“Żadna myśl nie mieszka w twojej głowie za darmo. Każda z myśli, które posiadasz, jest albo inwestycją, albo kosztem. Albo popchnie cię w stronę szczęścia i sukcesu, albo oddali cię od niego. Albo cię wzmocni, albo cię osłabi. Dlatego musisz mądrze wybierać swoje myśli i przekonania.”

T. Harv Eker

6 Komentarzy

Dodaj komentarz